Plavecké styly

Prsa

Plavecký styl, známý pod označením „prsa“ je jeden z nejstarších plaveckých stylů, který je také současně brán, jako základní.

Je nejméně účinný, co se týče rychlosti, ale zároveň nejjednodušší. Pohyby připomínají žábu, končetiny se pohybují daleko od trupu těla, čímž protahuje nespočet svalů, a vytváří velké tření.

Prsa je také styl, který má nejvíce variací a každý profesionální plavec si tak může najít tu svou variaci, která mu bude nejvíce vyhovovat. Je to komplexní styl, který je snadné se naučit, je vhodný na jakoukoli vzdálenost, nejvhodnější pro ty, kteří nemají s plaváním zkušenosti.

Styl Prsa má ve spotu několik disciplín: 50 prsa, 100 prsa a 200 prsa.

Kraul

Kraul je jeden z nejmladších plaveckých stylů. Je to zároveň také ten nejrychlejší styl plavání, jakého lze ve vodě docílit a bere se jako vrchní rychlostní bod pro měření rychlostí jiných stylů. Pokud je Kraul 100%, ostatní styly jsou za ním následovně: motýlek 93%, znak 89% a prsa 79%.

Při plavání stylem Kraul dochází k nejmenšímu tření, a tudíž je velice rychlý – tělo je při plavání v takřka vodorovné poloze. Je však velmi náročný a je obtížné jej udržet po dlouhou vzdálenost.

Často jej využívají záchranáři, aby se dostali k tonoucímu v co nejkratším čase.

Jeho výhodou je také to, že se při něm nekrčí páteř a protahuje maximum svalstva.

Motýlek

Motýlek je speciální styl, vyvinutý přímo pro sportovní účely. V rekreačním plavání totiž nenachází tolik uplatnění – je příliš složitý a namáhavý v poměru k rychlosti a užitku z cvičebního hlediska.

Po skoku do vody se plavec vlní jako delfín a po vynoření se odráží rukama (synchronně). Hlava je pod vodou a jen občas se vynoří pro doplnění kyslíku. Je to velice obtížný styl, který je těžké se naučit, a proto ho umí jen ti nejlepší plavci.

Znak

Znak je opět styl, který má nespočet variací. Nejpoužívanější variace je také tou nejsnadnější. Plavec leží na zádech na hladině a odráží se obdobně, jako u kraulu. Tento způsob se učí, jako jeden z posledních. Plavec totiž potřebuje mít jistotu, že se udrží na hladině. Jakmile tuto jistotu získá, je už jednoduché tento styl využívat.

Komentare jsou uzavreny.