Zajímavosti o plavání

Co je to plavání asi každý ví, ale jaké jsou styly plavání? Kdo je v „plavání“ nejlepší na světě, nebo u nás? To se dočtete níže. 

Plavání je jednoduchý součet pohybů, díky kterým udržují lidé (nebo také zvířata) tělo nad vodou a dokáží se díky němu také přemisťovat. Je to velice zdravý způsob, jak procvičit tělo, ale také relaxovat.

Jak a kdy plavání vzniklo?

Zřejmě už první lidé věděli, jak plavat. Naučili se to od zvířat, ale nenašli v tom tolik užitku, jako v dnešní době. Z historických pramenů se dozvídáme o prvních plavcích z dob starých Egypťanů. Plavat tam umělo jen pár lidí, většinou posádka potopené lodi, která se nechtěla utopit, nebo se nechat sežrat krokodýlem.

O něco později, ve starověkém Řecku, nebo Římě bylo plavání, pro posádky válečných lodí povinností. Později se začalo plavání vyučovat také ve školách, jako tělesná výchova.

Historie také naznačuje, že se postupem času plavání vytrácelo a například křesťanství schopnost plavat přímo potlačovalo. Později se však lidé opět k plavání vraceli a začali vymýšlet různé techniky plavání, pro určité příležitosti. Plavání už nebylo jen o zachraňování životů topících se lidí. Plavání se stalo sportem, ve kterém mezi sebou lidé měřili své síly a schopnosti. Plavání bylo opět zařazeno, jako jeden ze způsobů výuky tělovýchovy a začaly vznikat plavecké školy.

Světové rekordy v plavání:

Světové plavecké disciplíny se dělí do 82 plaveckých tratí, přičemž 42 jich lze uplatnit v padesátimetrovém bazénu a 40 v dvacetipětimetrovém.

Na dlouhých tratích, mezi muži je nejvýraznější postavou američan Michael Phelps s šesti světovými rekordy, za ním jsou plavci Peirsol, Lochte a Walters.

Na stejném bazénu mezi ženami kralují němka Britta Steffenová, Američanka Jess Hardyová a italka Federica Pellegriniová. Všechny po dvou světových rekordech.

V krátkých bazénech dominují mezi muži: Lochte, Hackett, Biedermann, Burgh. Mezi ženami pak: Soni, Smithová a Franklinová.

Nejlepšími čechy jsou mezi plavci: Michal Rubáček, Květoslav Svoboda, Fučík, Bartůněk a Rubáček. Mezi ženami nás nejlépe reprezentují: Petra Chocová, Jana Pechanová, Simona Baumrtová, Barbora Závadová a Ilona Hlaváčková.

 

Komentare jsou uzavreny.